Kimler için?

Global Impact High School Programı, dünyadaki sorunların farkında olan, bu sorunların kök nedenlerini söyleme cesareti olan,

Bu sorunlar için tek başına değil ekibiyle birlikte teknoloji temelli inovasyonlar geliştirmek isteyen,

Bu inovasyonları hayata geçirirken, kendini geliştirmek isteyen, sadece kendini değil, ekibini geliştirmeye ve ekibiyle birlikte gelişmeye açık olan,

Ekibiyle birlikte gelişmeye açık olan lise öğrencileri için tasarlanmıştır.

*Lise son sınıf öğrencileri, lise eğitimlerini tamamladıktan sonra YGA’nın üniversite öğrencileri için hayata geçirdiği programlara başvurabilirler.
Başvuru

Global Impact High School Programı’nın ilk aşaması YGA Zirvesi’dir.
Global Impact High School Programı’na başvurmak isteyen lise öğrencileri öncelikle YGA Zirvesi’ne başvururlar.

1
YGA Zirvesi

YGA Zirvesi’ne her yıl 50.000 üzerinde lise ve üniversite öğrencisi başvurur. Başvurular website üzerinde online bir form aracılığıyla yapılır. YGA Hayal Ortakları ve Mezunlar her yıl 50.000 üzerinde başvuru formunu okuyup değerlendirerek 2.000 öğrenciyi YGA Zirvesi’ne davet ederler. Geri kalan bütün başvuran öğrenciler YGA Zirvesi’ni kendilerine verilen şifre ile online olarak izleyebilirler. YGA Zirvesi’nde YGA Hayal Ortakları, Mezunları ve Öğrencileri konuşmacı olurlar. YGA’da hayata geçen sosyal inovasyonlar, bu inovasyonların yeşerdiği yüksek güven iklimi ve sıradışı liderlik yolculuklarını paylaşarak ilham verirler. Katılan öğrenciler YGA’nın vizyonunu, kültürünü, hayata geçirdiği projeleri ve programları öğrenme fırsatı bulurlar.2
Zirve Sonrası Başvuru

YGA Zirvesi’nden sonra lise öğrencileri için Global Impact High School Programı başvurusu açılır. Bu başvuru website üzerinden online bir form aracılığıyla gerçekleştirilir. Lise öğrencilerinin başvuruları, YGA Hayal Ortakları ve Mezunlarından oluşan Programın Danışma Kurulunca değerlendirilir.“YGA, özgeçmişe değil, özgeleceğe bakıyor.”
Cihangir Kavuncu, YGA Hayal Ortağı, Unicredit VP
3
Mülakatlar

Online başvurular değerlendirildikten sonra seçilen öğrenciler, daha derinlemesine bir tanışma için mülakata davet edilir. YGA, başvuran adayların akademik başarısını veya geçmiş tecrübesini değil, YGA değerlerini yaşama ve etrafındaki kişilere yaşatabilme potansiyelini dikkate alır.YGA bu değerleri yaşayacak, yaşatacak ve yaşanmadığını
gördüğünde hatırlatacak öğrencilerin arayışındadır.
İstekli çalışır, sorumluluk alır, özenle yerine getirir
Sorgular, gelişime açıktır, harekete geçer.
Yaşadıkları üzerine düşünür, anlam çıkarır.
Global Impact High School Programı’nın Farkı Ne?

Sınıf değil Saha | Genç Liderler sahada sorumluluk alarak liderlik kabiliyetlerini geliştirirler.
Tanıklık | Rol model YGA mentorları ile çalışarak, onlara tanıklık ederler.
Öğretirken Öğrenmek | Bilim sahasında çocuklara bilimi sevdirirken öğrenirlerGlobal Impact High School Programı, Keşfetme, Yetiştirme ve Geliştirme
olmak üzere 3 aşamadan oluşur.
Kendine Liderlik Modülü
Proje Liderlik Modülü
Ekibe Liderlik Modülü
YGA Liderlik Programı 1 yıllık, Keşfetme ve Yetiştirme adımlarından oluşan bir programdır. Sadece programı üstün başarı
ile tamamlayan gönüllüler Geliştirme adımında Ekibine Liderlik modülüne devam ederek YGA’da sorumluluk alırlar.
1
Keşfetme
Kendine Liderlik Modülü

Global Impact High School Programı’nın ilk aşaması Keşfetme Programı’dır. Keşfetme Programı akademik yılın
bahar döneminde başlar. Bir dönem boyunca Genç Liderler “Kendine Liderlik” modülü
kapsamında Bilim Sahasına ve Liderlik Okullarına katılırlar. Haziran – Temmuz aylarında
gerçekleşen Global Impact High School Camp ile Keşfetme programı sona erer.

Bilim Sahası

Genç Liderler, köy okullarındaki öğrencilerle, sevgi evlerindeki devlet koruması altındaki öğrencilerle, görme engelli öğrencilerle ve Suriyeli mülteci öğrencilerle Bilim Seansları gerçekleştirirler. Bu seanslarda bilim ve teknolojiden uzak büyüyen çocukların bilime olan meraklarını arttırır, bilim setleri ile en son teknolojilerin çalışma mantığını öğreterek özgüvenlerini geliştirirler. Bilim Sahası ayda bir kez olmak üzere dönem boyunca üç kez hafta sonları gerçekleştirilir.Liderlik Okulu
Liderlik okulu online ve sahada olmak üzere iki formatta dönem boyunca devam eder.


Bilim Sahası
Genç Liderler, köy okullarındaki öğrencilerle, sevgi evlerindeki devlet koruması altındaki öğrencilerle, görme engelli öğrencilerle ve Suriyeli mülteci öğrencilerle Bilim Seansları gerçekleştirirler. Bu seanslarda bilim ve teknolojiden uzak büyüyen çocukların bilime olan meraklarını arttırır, bilim setleri ile en son teknolojilerin çalışma mantığını öğreterek özgüvenlerini geliştirirler. Bilim Sahası ayda bir kez olmak üzere dönem boyunca üç kez hafta sonları gerçekleştirilir.


Online Liderlik Okulu
Liderlik okulu, iki haftada bir online olarak bir YGA mezununun mentorluğunda gerçekleştirilen Seyir’ler ve ayda bir gerçekleştirilen Webinar’lerden oluşur. Genç Liderler iki haftada bir gerçekleştirdikleri Seyir’lerde YGA kavramlarını içselleştirmeye çalışırlar. Yaşadıkları üzerine düşünüp bağ kurarak iç tanıklıklarını paylaşırlar. Hem kendilerini hem de paylaşımları ile birbirlerini geliştirirler. Webinar’lerde yurtiçinde veya yurtdışında çokuluslu kurumsal bir şirkette çalışan veya kendi girişimini kurmuş YGA mezunları YGA Kavramlarını kendi deneyimleri üzerinden, dinleyenlerin katılımıyla interaktif bir şekilde paylaşırlar.


“YGA Mezunlarının samimiyeti, başka hiçbir yerde şahit olmadığım bir şeydi. Bize destek oluyor, ne zaman yardıma ihtiyaç duysak yardım edeceklerini ve arkamızda durduklarını hissettiriyorlardı.”
Deniz, VKV Koç Lisesi

Sahada Liderlik Okulu
Genç Liderler, YGA programındaki üniversite öğrencileri ile dönemde iki kez Sahada Liderlik Okulu’nda biraraya gelirler. Bir tam gün olarak gerçekleşen Liderlik Okulu’nda, Genç Liderler YGA Hayal Ortakları’nı konuşmacı olarak ağırlar, katıldıkları Bilim Saha’larının performans değerlendirmelerini yaparlar ve YGA Mezunlarından zaman yönetimi, sunum becerileri gibi donanımlarını geliştirecek eğitimler alırlar.


“Türkiye’deki gençlere yeteri kadar imkan tanımadığımızı düşünüyordum. Fakat YGA ile tanıştıktan sonra bunun ne kadar değiştiğini anladım. YGA, Türkiye’nin geleceğini yaratacak.”
Mehmet Toner, Harvard & MIT – Bilim İnsanı

Global Impact High School Camp
Global Impact High School Camp Türkiye’nin ve Dünya’nın önde gelen bilim insanları, akademisyenler, sanatçılar ve üst düzey yöneticilerden oluşan, aralarında Prof. Mehmet Toner, Faruk Eczacıbaşı, Hüsnü Özyeğin, Doğan Cüceloğlu, Ahmet Bozer, Milli Basketbolcu Aytek Gürkan gibi isimlerin olduğu YGA Hayal Ortakları’ndan eğitim alırlar.


“Her yerde başarı hikayeleri anlatılıyor. İlk defa bu kampta öğretilerin nasıl hayata geçirildiğini gördüm.”
Didehan, İzmir Fen Lisesi

Konuşmacıların tecrübelerinden beslenen Genç Liderler, dönem içerisinde öğrendikleri yetkinlikleri de kullanarak bir sosyal girişim fikri üzerinde çalışırlar. Kampın son günü projelendirdikleri sosyal giriş fikrini YGA Mezunlarından oluşan Danışma Kurulu’na sunarlar. Dönem boyunca gerçekleştirdikleri Bilim Saha’sından seçilen, köy okullarından ve sevgi evlerinden gelen aralarında görme engelli ve Suriyeli Mülteci’lerin de olduğu ilköğretim öğrencilerinin katıldığı Bilim Kampı’nda gönüllü olarak çalışırlar.2
Yetiştirme
Proje Liderlik Modülü

Global Impact High School Programı’nın ikinci aşaması Yetiştirme Programı’dır. Yetiştirme Programı akademik yılın sonbahar döneminde başlar. Bir dönem boyunca Genç Liderler “Projeye Liderlik” modülü kapsamında Bilim Sahasına ve Liderlik Okullarına katılmaya devam ederler. Bunun yanında YGA’nın sosyal inovasyon projelerinde gönüllü olarak çalışmaya başlarlar. Özgün inovasyonları hayata geçirecek donanım ve beceri YGA’da projelerde sorumluluk alırken gelişir.

“YGA’da hem hayal kurup hem de ayakları yere basan inovasyonlar üretebiliyoruz. Bu ikisinin birarada olduğu başka bir program görmedim.”


Rukiye Müge Gümüş, Kadıköy Anadolu Lisesi


Yetiştirme Programı sonunda YGA’nın bir yıllık Global Impact High School Programı tamamlanmış olur ve Genç Liderler bu programdan mezun olurlar. Sadece bu programı üstün başarı ile tamamlamış öğrenciler Geliştirme Programı’na devam ederler.

Global Impact High School Programı’nın Kazandırdıkları

Gönüllüler, 1 yıl boyunca Kendine Liderlik ve Projeye Liderlik modüllerinde aşağıda belirtilen yetkinlikleri içselleştirirler3
Geliştirme
Ekibe Liderlik Modülü

Global Impact High School Programı’nın son aşaması Geliştirme Programı’dır. Geliştirme Programı akademik yılın bahar döneminde başlar. Bir yıl süren Keşfetme ve Yetiştirme Programını üstün başarı ile tamamlamış Genç Liderler Geliştirme Programı’na kabul edilir. Bu programda “Ekibine Liderlik” modülü kapsamında YGA’nın yeni Genç Liderleri’ne ekip liderliği veya YGA’nın hayata geçirdiği sosyal inovasyonlarda proje liderliği yaparlar.Mezunlarımız Nerede?
İletişim
Merve Dikiciler
Program Lideri
[email protected]