Ön Plana Çıkanlar;
 • Twin, WeWALK ve Hidrosolar gibi dünya çapında ödüller alan teknoloji girişimlerini kuran YGA Mezunları ile birlikte çalışın. Görme engelliler için teknoloji temelli çözümlerden yenilenebilir enerji sistemlerine kadar pek çok farklı alandaki sosyal inovasyonları birlikte hayata geçirin.

 • YGA Hayal Ortakları Harvard & MIT Profesörü Mehmet Toner, Rolls Royce Bölge Direktörü Patrick Régis, Facebook Ülke Müdürü Derya Matraş, Google İngiltere Mühendisi Bekir Topaloğlu ve Social Tech Trust Yatırım Yöneticisi Annie Radl gibi global bilim insanları, girişimciler ve iş dünyasının liderlerinin ilham veren deneyimlerinden beslenin.

 • Sosyal Sorumluluk saatlerinizde toplumun kötücül sorunlarına teknoloji odaklı çözümler sunan sosyal inovasyonlar geliştirin. Ekibinizle birlikte geliştirdiğiniz projeleri YGA Hayal Ortakları’na sunarak, gerçek bir girişimci deneyimi kazanın.
 • Bu programdan mezun olmuş; Harvard, Columbia, UPenn, Berkeley, Münih Teknik Üniversitesi, Sciences Po, Georgia Tech, Boston, Lafayette gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinde okuyan YGA’lılarla birlikte çalışın.

 • Köy okullarındaki öğrencilere bilimi sevdirmek için Twin Setleri ile bilim seansları gerçekleştirin. Otonom araba veya kodlama yapmayı öğretirken, özgür düşünen, özgün projeler üreten, özgüvenli bireyler olarak yetişmelerine destek olun.

 • Kendinize doğru bir yolculuğa çıkın. Bu yolculukta sizin gibi ‘bensiz’ liderler birlikte, YGA Mezunlarının tecrübelerine tanıklık edin.
Kimler için?

Global Impact High School Programı;

 • Dünyadaki sorunların farkında olan, bu sorunların kök nedenlerini söyleme cesareti olan,
 • Bu sorunlar için tek başına değil ekibiyle birlikte teknoloji temelli inovasyonlar geliştirmek isteyen,
 • Bu inovasyonları hayata geçirirken kendini geliştiren,
 • Sadece kendini değil, ekibini geliştirmeye ve ekibiyle birlikte gelişmeye açık olan lise öğrencileri için tasarlanmıştır.

* 9,10 ve 11. sınıftaki öğrenciler, Gloabl Impact High School Programı için ideal adaylardır. 12. sınıftaki öğrencilerin mezun olduktan sonra Global Impact University Programı’na başvurmalarını öneriyoruz.

Global Impact High School Programı, tüm dünyadan öğrencilere açıktır. Programın içerik dili İngilizce’dir. Bu nedenle en az orta düzeyde İngilizce yeterlilik gereklidir.


Nasıl Başvurulur?
1
YGA Zirvesi Başvurusu

YGA Zirvesi’ne her yıl 50.000’e yakın lise ve üniversite öğrencisi başvurur. Başvurular website üzerinde online bir form aracılığıyla yapılır. YGA Hayal Ortakları ve Mezunlar her yıl tüm formları tek tek okuyup değerlendirerek 2.000 öğrenciyi YGA Zirvesi’ne davet ederler. Bütün başvuran öğrenciler YGA Zirvesi’ni online olarak izleyebilirler.

YGA Zirvesi’nde YGA Hayal Ortakları, Mezunları ve Öğrencileri konuşmacı olurlar. YGA’da hayata geçen sosyal inovasyonlar, bu inovasyonların yeşerdiği yüksek güven iklimi ve sıradışı liderlik yolculuklarını paylaşarak ilham verirler. Katılan öğrenciler YGA’nın vizyonunu, kültürünü, hayata geçirdiği projeleri ve programları öğrenme fırsatı bulurlar.2
Zirve sonrası Global Impact High School Programı’na başvuru

Global Impact High School Programı için online başvuru her yıl YGA Zirvesi'nden hemen sonra açılır. Başvurular, YGA Hayal Ortakları ve Mezunlardan oluşan Program Danışma Kurulu tarafından değerlendirilir. Seçilen adaylar mülakata davet edilir. YGA Zirvesi’ne başvuran ama seçilmeyen öğrenciler YGA Zirvesi'ni online olarak izleyerek, zirve sonrasında programa başvurabilirler.

3
Mülakatlar

Online başvurular değerlendirildikten sonra seçilen öğrenciler, derinlemesine bir tanışma için mülakata davet edilir. YGA, başvuran adayların akademik başarısını veya geçmiş tecrübesini değil, YGA değerlerini yaşama ve etrafındaki kişilere yaşatabilme potansiyelini dikkate alır.“YGA öz geçmişe değil öz geleceğe bakıyor. ”
Cihangir Kavuncu, YGA Danışma Kurulu, Unicredit Başkan Yardımcısı
Program akışı
İlkbahar 2021

YGA 101 | YGA 101, programa seçilen öğrencilerin YGA ile derinlemesine tanıştığı 3 günlük bir tanıtım kamptır. Bu kampta öğrenciler;

 • YGA vizyonu, kültürü ve değerlerini, YGA Hayal Ortakları ve Mezunlardan oluşan konuşmacıların paylaşımları ile içselleştirirler,
 • Program boyunca birlikte çalışacakları ekiplerle tanışırlar;
 • Köy okullarındaki öğrencilerle gerçekleştirecekleri “Bilim Seansları” için eğitim alırlar ve pilot seans gerçekleştirirler;
 • Zaman yönetimi, verimli toplantı yönetimi gibi program boyunca ihtiyaç duyacakları temel beceriler üzerine eğitim alırlar;
 • YGA Mezunu olan mentorları ile tanışırlar ve onların ışığında kendilerine doğru çıkacakları yolculuğa başlarlar;
 • YGA Hayal Ortakları ile biraraya gelerek deneyimlerinden beslenirler.

YGA 101, 13 - 15 Mart tarihleri arasında tam pansiyon konaklamalı olarak gerçekleşecektir.
* Tarihler değişebilir.Bilim Seansları | Liseliler farklı şehirlere seyahat ederek, köy okullarındaki öğrencilere Twin Bilim Setleri götürürler ve bu setlerle bilim seansları gerçekleştirirler. Twin, çocukların hayal gücünü geliştiren eğlenceli ve bilgilendirici bir robotik ve kodlama setidir. Mıknatıslarla birbirine bağlanabilen elektronik modüllerden oluşur. Çocuklar robot, kodlama ve otonom araba gibi en son teknolojilerin çalışma mantığını kolayca anlayabilirler. Daha fazla bilgi için www.twin.com.tr adresini ziyaret edin. www.twin.com.tr

Bilim seanslarında, liseliler çocuklara Twin Bilim Setleri ile nasıl kendi projelerini yapabileceklerini öğretirek özgüvenlerini geliştirirler. Onlara bilimin karmaşık olmadığını gösterirler. Çocuklarda merak duygusu uyandırarak; onların gözündeki bilimin zor, uzak ve sıkıcı algısını, eğlenceli, erişilebilir ve heyecan verici olarak değiştirirler.

Öğrenciler, Bilim Seanslarını gerçekleştirmek için Bahar Dönemi'nde, biri Nisan biri de Mayıs ayında olmak üzere iki kez günübirlik farklı şehirlere seyahat ederler.

* Bilim Seansları için gerçekleştirecekleri seyahatlerin tarihleri ve yerleri YGA 101 Kampı’nda açıklanacaktır.“Başkalarına umut olma niyetiyle çıktığım YGA bilim seansları yolculuğunun esasında bana umut olduğunu fark ettim. Bu umut bana öncelikle sadece bir takımın çalışmasının onlarca, yüzlerce, hatta binlerce çocuğun hayatına dokunabileceğini gösterdi. Basmakalıp liderlik özelliklerinin nasıl yıkılabildiğini ve nasıl gerçek bir lider olunabileceğini işte YGA’daki bu takım ruhu ile öğrenmeye başladım. Benim için paha biçilemez bir deneyimdi ve en büyük etkisi ise program sona erse bile öğretilerinin hayatıma hep ışık tutacak olması! “
İpek Naz Öbek, Robert Koleji
Program akışı
Yaz 2020

YGA Sosyal İnovasyon Kampı

YGA Sosyal İnovasyon Kampı, 30 Haziran - 9 Temmuz tarihleri ​​arasında İstanbul'da Özyeğin Üniversitesi Kampüsü'nde gerçekleştirilecektir.
Kamp iki bölümden oluşur; İnovasyon Haftası & Bilim Kampı

1. İnovasyon Haftası ‘’Open Innovation Week’’

İnovasyon haftası boyunca öğrenciler, İstanbul’un ulaşım, çevre ve enerji alanındaki problerimlerinden birini seçerek, bu problemi çözecek bir sosyal inovasyon üzerine çalışırlar. Ekip olarak çalıştıkları projelerde Google’ın geliştirdiği Design Sprint adımlarını öğrenip uygularlar. Tüm bu adımlarda YGA Danışma Kurulu ve Mezunlar ile birlikte çalışırlar.

Haftanın sonunda projelerini YGA Hayal Ortakları, Türkiye’nin önde gelen yatırımcıları ve girişimcilerine sunma şansına sahip olurlar.“YGA’da hem hayal kurup hem de ayakları yere basan inovasyonlar üretebiliyoruz. Bu ikisinin birarada olduğu başka bir program görmedim.”
Rukiye Müge Gümüş, Kadıköy Anadolu Lisesi

2. Bilim Kampı

Bilim Kampı’na, lise öğrencilerinin Twin Bilim Setlerini götürdüğü Köy Okullarında, bu setleri kullanarak yaşadıkları çevrede sosyal bir sorunu çözmek için bir proje tasarlayan öğrenciler katılırlar. Global Impact High School Programı’ndaki liseliler kampta gönüllü olarak çalışırlar, köy okullarından gelen öğrencilere lider koçluğu yaparlar ve onlara kendi projelerini sunmaları için danışmanlık yaparlar.

Bilim Kampı’nda lise öğrencileri köy okullarından gelen öğrencilere birlikte geçirdikleri bir hafta boyunca rol model olurlar. Köy okullarından gelen öğrenciler, rol modellerinin zor problemlere nasıl yaklaştıklarına, başkalarının fikirlerine saygı göstererek nasıl kendi fikirlerini paylaştıklarına, ileri bildirim aldıklarında nasıl tepki verdiklerine ve bu ileri bildirimleri nasıl hayata geçirdiklerine, kendilerini ve arkadaşlarını nasıl içtenlikle takdir ettiklerine ve başarısızlıklardan nasıl öğreti çıkardıklarına tanıklık ederek öğrenirler ve kendilerini geliştirirler.

Bilim Kampı sonunda, lise öğrencileri köy okullarından gelen öğrenciler için mezuniyet töreni düzenleyerek onların başarılarını hep birlikte kutlarlar.Kimler için?

Yaz stajı

Global Impact High School Programı öğrencileri; YGA veya YGA Girişimleri Twin, WeWALK, PoiLabs, Piri ve TYT’de seçtikleri bir tarihte bir haftalık yaz stajı gerçekleştirirler.

Yaz stajında liseliler doğrudan YGA’nın veya YGA Girişimlerinin kurucuları veya yöneticileri ile birlikte çalışırlar. Staj boyunca onlara tanıklık ederek,

 • Zor kararları nasıl aldıklarını,
 • Güven kültürünü nasıl teşvik ettiklerini,
 • Zamanı, toplantıları ve ekiplerini nasıl yönettiklerini,
 • Yoğun programlarında önceliklerini nasıl belirlediklerini,
 • Krizle nasıl başa çıktıklarını

sahada onlarla birlikte yaşayarak öğrenirler.

Stajda oldukları hafta boyunca öğrenciler, en az yarım günlerini farklı bir YGA Yönetim Kurulu Üyesi veya YGA Girişimi Kurucularından birine ‘’Gölge – Shadow’’ ederek geçirirler. Onlarla birlikte Yönetimi Kurulu toplantılarına, kullanıcı görüşmelerine, müşteri ziyaretlerine katılırlar. Tüm bu kritik süreçler boyunca nasıl davrandıklarına tanıklık ederek öğrenirler.

Lise öğrencileri için 3 veya 4 farklı staj tarihi ve farklı staj pozisyonları açıklanacaktır. Öğrenciler staj tarihlerini ve konularını ilgi alanlarına göre seçebilecekler.


“YGA Mezunlarının samimiyeti, başka hiçbir yerde şahit olmadığım bir şeydi. Bize destek oluyor, ne zaman yardıma ihtiyaç duysak arkamızda durduklarını hissettiriyorlardı.”
Deniz Özbay, VKV Koç Lisesi

Güz 2020

YGA 201 | YGA 201, liselilerin programın ikinci döneminin başlangıcını yaptıkları 2 günlük bir kamptır. Bu kampta;

 • Lise öğrencilerine ekip üyeleri, takım liderleri, program danışmanları ve stajdaki mentorlerinden gelen geri bildirimleri içeren bireysel değerlendirme raporu verilir.
 • Bu raporları lise öğrencileri ekipleriyle paylaşırlar ve dönemin geri kalanında odaklanacakları bir gelişim alanı belirlerler.
 • YGA Mezunlarının kendi gelişim yolculuklarında yaşadıkları tecrübelerden çıkardıkları öğretilerden beslenirler.
 • Güz Dönemi’deki planlanan bilim seanslarına hazırlanırlar.

YGA 201, 12-13 Eylül tarihlerinde tam pansiyon konaklamalı olarak gerçekleşecektir.

* Tarihler değişebilir.

Bilim Seansları | Öğrenciler, Bilim Seanslarını gerçekleştirmek için Güz Dönemi'nde, biri Ekim biri de Kasım ayında olmak üzere iki kez günübirlik farklı şehirlere seyahat ederler.

* Bilim Seansları için gerçekleştirecekleri seyahatlerin tarihleri ve yerleri YGA 201 Kampı’nda açıklanacaktır.

Global Impact High School Programı ücreti 17.500 tl'dir. Program ücreti ve burs olanakları ile ilgili detayları görmek için tıklayınız. Program ücreti ve burs olanakları ile ilgili detayları görmek için tıklayınız.Global Impact High School Programı’nın diğer programlardan farkı ne?

Sınıf değil Saha | Öğrenciler sahada sorumluluk alarak liderlik kabiliyetlerini geliştirirler.

Rol Modeller | Öğrenciler YGA Danışma Kurulu ve Mezunları’na tanıklık ederek öğrenirler.

Öğreterek Öğrenme | Bilim sahasında çocuklara bilimi sevdirirken öğrenirler.

Sosyal Etkisi Yüksek Projeler | Öğrenciler gönüllü olarak çalıştıkları pozitif teknoloji projeleriyle onlarca değil binlerce kişinin hayatını değiştirirler.

Program Sponsorları:

Program Sponsors

En güncel kavramları global uzmanlardan öğrenin;

 • Value Based Leadership
 • Tech for Good
 • Social Impact Driven Entrepreneurship


Tech for Good


Social Impact Driven Entrepreneurship
Global Impact High School Programı’nın Kazandırdığı Yetkinlikler:
Kişisel Farkındalık
(Self Awareness)
Öğrenciler, kendi duygularının, düşüncelerinin ve değerlerinin davranışlarını nasıl etkilediklerini farketme ve doğru bir şekilde tanımlama yeteneklerini geliştirirler.
Sosyal Farkındalık
(Social Awareness)
Öğenciler farklı geçmişlerden ve kültürlerden gelen kişilerin bakış açılarını anlayabilme ve onlarla empati kurma kabiliyetlerini geliştirirler.
Kendine Liderlik
(Leading Self)
Çok fazla sorumluluk alarak, zamanlarını ve enerjilerini yönetmeyi öğrenirler.
Gelişim Zihniyeti
(Growth Mindset)
Öğrenciler geri bildirimleri ve zorlayıcı sorumlulukları gelişim fırsatı olarak görüp kucaklamayı, başkalarının başarılarından ilham alarak kendilerini geliştirmeyi öğrenirler.
Karar Verme
(Decision Making)
Öğrenciler değerleri ve amaçları doğrultusunda zor kararları alma becerilerini geliştirirler.

Global Impact High School Mezunları
Program Ücreti

Bir yıllık Global Impact High School Program ücreti 17.500 tl'dir.

Program ücretine aşağıdakiler dahildir:

 • YGA Kamplarının tam pansiyon (yeme – içme, coffee break’ler dahil) konaklaması, toplantı odası ve materyalleri, eğitimler ve workshoplar:
  • YGA 101 (3 gün),
  • Sosyal İnovasyon Kampı (10 gün)
  • YGA 201 (2 gün)
 • YGA Zirve After Party
 • YGA Mezuniyeti

*Bilim SeanslarI ile ilgili tüm masraflar (ulaşım, yeme içme, materyaller, kırtasiye, bilim setleri, eğitimler) Bilim Seferberliği Kampanyası kapsamında karşılanmaktadır.

Program ücretine aşağıdakiler dahil değildir:

 • İstanbul içi ve dışı ulaşım
 • Staj süresince yemekler

Ödemeler Şubat ayında tek seferde banka transferiyle veya Kredi Kartına 3 ve 6 ay taksit seçenekleri ile yapılabilir.

Global Impact Programı Neden Ücretli?

YGA kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Global Impact High School Programı katılımcı ücretleri finanse edilmektedir.

Bu programın toplam maliyeti konaklama, yemekler, malzemeler, eğitim ve workshop içerikleri geliştirme ve materyallerinin maliyetlerini ve program ekibinin işveren maliyetini karşılar.

Burs Olanakları

Program kontenjanının üçte biri oranında öğrenciye ihtiyaç bursu sağlanmaktadır. İhtiyaç bursları sponsor ya da bağışçı desteğiyle sağlanır.

 • Devlet okullarındaki ihtiyaç sahibi öğrenciler
 • Özel okullarda ihtiyaç burslu ile öğrenimine devam eden öğrenciler
 • *Bu program kapsamında ihtiyaç bursuna başvurabilirler.
Mezuniyet

Bu programdan mezun olan öğrenciler YGA’dan;

Toplam 240 saat gönüllü çalıştıklarını belirten YGA Başkanı tarafından imzalı sertifika,

Üniversite veya farklı yüksek öğrenim başvurularında kullanabilecekleri YGA Başkanı tarafından imzalı referans mektubu alırlar.

Global Impact Community

Bu programdan mezun olan öğrenciler;

Aldıkları referans ile YGA’nın Global Impact University programına başvurabilirler.

Hayat boyu YGA Global Impact Community'nin bir üyesi olurlar.

*Global Impact University Programı ücretsizdir.

İletişim
Merve Dikiciler
Program Lideri
[email protected]