Başvur!
Global Impact Middle School, ortaokul öğrencileri için özel olarak hazırlanmış 2 yıllık bir sosyal inovasyon programıdır. Çift kanatlı; dünya sorunlarına duyarlı ve o sorunlar için köklü çözümler üretebilecek gençler yetiştirmeyi hedefler. Mehmet Toner, Aziz Sancar gibi YGA Hayal Ortaklarına tanıklık eden yıldızlar, YGA’nın dünya çapında ödüllü sosyal inovasyonlarında sorumluluk alarak kendilerini çift kanatta geliştirir.

Global Impact programı ortaokul seviyesiyle başlayan ve üniversite seviyesinin sonuna kadar devam eden kümülatif bir programdır.


Program Yapısı
Global Impact Middle School, okul dönemi yıldızların okul süreçlerini aksatmayacak online program ve yaz dönemi fiziksel kamplar ile know-self ve know-how alanında çift kanatlı bir deneyim sunar.


Program toplam 5 basamaktan oluşmaktadır.
Global Impact Middle School
Hangi Yetkinleri Kazandırıyor?
Global Impact Middle School Yetkinlikleri
YGA Programları, aşağıdaki değerlere sahip, insanlığa faydalı ilkleri birlikte hayata geçirebilen çift kanatlı girişimciler yetiştirir.

Resourceful: Koşullardan bağımsız bir şekilde hayallerini gerçeğe dönüştürmenin en etkili yolunu bulabilecek bakış açısında olmak.

Pioneer: Dünya çapında ilklere imza atabilecek kadar cesur olmak.

Selfless: Başkalarının ihtiyaçlarını ve eksikliklerini kendi çıkarlarının üstünde tutabilecek kadar cömert olmak.Global Impact Middle School Kazanımları
YGA Programları, aşağıdaki değerlere sahip, insanlığa faydalı ilkleri birlikte hayata geçirebilen çift kanatlı girişimciler yetiştirir.
YGA Hayal Ortaklarının özfarkındalıkla ilgili öğretilerinden beslenirler.YGA Mezunu mentorlarının ileri bildirimlerinden ve doğru rol modellere tanıklık ederek kendileriyle ile ilgili derin farkındalık kazanırlar.
Twin, WeWALK ve Hidrosolar gibi dünya çapında ödüller alan insanlığa faydalı teknoloji girişimlerini kuran YGA Mezunlarının, bu girişimleri kurma yolculuğundaki ilham veren hikayelerinden beslenirler.
Daha iyi bir dünya için sosyal inovasyonlar gerçekleştirmenin 3 adımı olan Insight, Innovation, Implementation (içgörü, inovasyon ve hayata geçirme) kavramlarını önce içselleştir ve sonra iş - selleştirirler.
Sadece bireysel olarak değil, birbirlerinin fikirlerinden de beslenerek ekip olarak geliştikleri bir ortamda yeni sosyal inovasyon fikirleri geliştirirler.
Design thinking, storytelling, product design, pitching, campaign design, networking gibi çift kanatlı girişimcilik için gerekli becerileri kazanırlar.
YGA Hayal Ortaklarının özfarkındalıkla ilgili öğretilerinden beslenirler.YGA Mezunu mentorlarının ileri bildirimlerinden ve doğru rol modellere tanıklık ederek kendileriyle ile ilgili derin farkındalık kazanırlar.

1.Discovery Hub

10 Haftalık online program

10 Kişilik gruplar

İlgi alanlarına göre gruplar: Bilim & Teknoloji, Sanat & Tasarım, Spor & Liderlik

Haftada bir video challenge tamamlama

İlgi alanına yönelik kulüpler & seanslar

Futurepreneur Challenge | Girişimcilik süreç deneyimi

Hayal Ortaklarının öğretilerine tanıklık

YGA Mezunu Canlı Yayınları

2. DEEP DIVE

8 Haftalık online program

5 Kişilik özel gruplar

Kampta çalışacakları sosyal inovasyon için içgörü toplama

İki haftada bir Lider Koçu ve ekip arkadaşlarıyla online görüşme

İki haftada bir video challenge tamamlama

Hayal Ortaklarının öğretilerine tanıklık

Community Grup’da isteğe bağlı challenge’lar

3. INNOVATION CAMP

5 Günlük Sosyal İnovasyon Kampı

Birebir Lider Koçu mentorluğu

Google Design Sprint tekniğiyle YGA’nın teknoloji

Temelli sosyal inovasyonlarını geliştirme

Hayal Ortaklarının ilham verici konuşmaları ve soru cevap seasnları

Yurtdışında okuyan YGA mezunları ve YGA’lı girişimcilerle seanslar

Velilere özel Ailede Birlikte Başarma Eğitimi

Yıldıza özel Star Track Gelişim Raporu

4. IMPACT LAB

8 Haftalık online program

5 Kişilik özel gruplar

Bilim Seferberliği okul kampanya liderliği

Lider Koçu mentorluğunda online görüşmeler

Hayal Ortaklarının öğretilerine tanıklık

5. SEED JOURNEY

Anadolu’da 4 günlük kırsal kamp deneyimi

Doğa ile iç içe seanslar

Hayal Ortakları seansları

Birebir Lider Koçu mentorluğu

İmkanı kısıtlı çocuklarla bilim seansı

Yurtdışında okuyan program mezunları ile birlikte seanslar

Yıldıza özel Star Track Gelişim Raporu

Global Impact Middle School
Yetkinliklerini Nasıl Geliştiriyorlar?

Doğru Rol Modellere Tanıklık: YGA Hayal Ortakları
“YGA modeli öğrenmeyi en kolaylaştırdığını düşündüğüm modelin üzerine kurulu. Bu model tanıklık, iç tanıklık, geliştirici tanıklık modelidir.”
Doğan Cüceloğlu

Çocukların doğru rol modellere tanıklık etmeleri bizim için çok önemli.

Yıldızlar, online programlarda YGA Hayal Ortaklarının videoları ile onların hayat hikayelerinden ve tecrübelerinden beslenirler. Aynı zamanda kamplara konuşmacı olarak katılan Hayal Ortaklarıyla bir araya gelerek üzerinde çalıştıkları projeleri ile ilgili sorularını sorarlar.

Prof. Mehmet Öz
Columbia
Ali Koç
Koç Holding YK Başkanı
Prof. Washington Ochieng
Imperial College
Aziz Sancar
Bilim İnsanı
Derya Matraş
Facebook Ortadoğu Afrika Direktörü
Prof. Mehmet Toner
Harvard, MIT
Sahada Öğrenme: Dünya Çapında Ödüllü Sosyal İnovasyonlarda Çalışma
“Liderlik kabiliyetleri sahada sorumluluk alırken ve karar verirken gelişir.”
Peter Drucker

Yıldızlar YGA’nın sosyal inovasyon projelerinde sorumluluk alarak kendilerini geliştirirler. Kamplarda, YGA mezunlarının hayata geçirdiği dünya çapında ödüller alan sosyal inovasyonlar üzerine ekip olarak çalışırlar. Onların kamplarda çıkan fikirleri YGA mezunları tarafından hayata geçirilir.

Yıldızların fikirleri ile hayat verdikleri projelerin bir kaçını aşağıda görebilirsiniz. YGA’nın bir sonraki sosyal inovasyonları da kampa katılacak yıldızların çalışmaları sayesinde filizlenecek.

Twin, çocukların hayal gücünü geliştiren öğretici ve eğlenceli bir robotik seti ve online platformdur. Kolayca birleşebilen renkli ve elektronik bloklar sayesinde karmaşık görünen teknolojik cihazların çalışma mantığını anlatır ve anlaşılmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda Twing uygulaması ile online ortamda her çocuğun bilim içeriklerine ulaşmasını sağlar.

Görme engelliler için geliştirilen, devrimsel özellikler taşıyan dünyanın en akıllı bastonudur. WeWALK, alışılageldik beyaz bastonu yenilikçi ve akıllı bir hale getirerek görme engellilerin daha bağımsız ve güvenli bir şekilde hareket etmelerine imkan tanır. WeWalk 2018 yılında sağlık ve iyi yaşam kategorisinde Edison ödülüne layık görülmüştür.

Dünyanın En iyi Üniversiteleri ile Stratejik İş Birlikleri

Global Impact Programı, Columbia Business School iş birliği ile geliştirilmiş ve YGA stratejik ortaklıklarıyla desteklenmektedir.

Yurtdışında Okuyan Program Mezunlarından Mentorluk

Yıldızlar, daha önce programdan mezun olmuş YGA’lı üniversite öğrencilerinden mentorluk alırlar.Yıldızlar program mezunlarıyla kamplarda fiziksel olarak buluşurken online programda gerçekleştirilen canlı yayınlar ile bir araya gelirler. Program mezunu olan bazı mentorlarımız;

Can Yeşildere
Harvard
History & Philosophy
Baha Topbaş
Columbia
Mathematics
Lara Orcaner
Georgia Institute of Technology
Mechanical Engineering
Yasmin Ortaeskinazi
Upenn
Biological Basis of Behavior
Özenle Seçilmiş Lider Koçları

Lider Koçları her yıl YGA Zirvesi’ne başvuran 50.000 kişi arasından 3 aşamalı başvuru ve mülakat süreci sonunda YGA İcra Kurulu tarafından seçilir.

Lider Koçları, Hayal Ortakları ve YGA Mezunları’ndan 1.000 saatin üzerinde eğitim alırken, 500 saatin üzerinde de gönüllü olarak sahada ve YGA Girşimlerinde çalışırlar.

Lider Koçları online programlar ve kamplar boyunca proje üzerinde çalışırken yıldızlarla birebir ilgilenir ve gelişimlerini takip eder.

Çiğdem Över
Boğaziçi Üniversitesi
İşletme
Doğu Balaban
Bilkent Üniversitesi
Makine Mühendisliği
Ayşe Nur Sancak
İstanbul Teknik Üniversitesi
Endüstri Mühendisliği
Onat Yapıcı
Koç Üniversitesi
Elektrik Elektronik Müh.
Star Track
Star Track, geleceğe umutla bakmamızı sağlayan çift kanatlı gençlerin kendilerini tanımaları için geliştirilmiş bir değerlendirme modelidir.


"2 yılı kapsayan Yıldızlar Liderlik Programı’nda, yıldızımızın hem kendini tanıması (know-self) hem de kendi ilgi alanını (know-how) keşfetmesi hedeflenmektedir. Bu değerlendirme modeli iki kanadını daha yakından tanımasını amaçlar."


Öz farkındalıklarının (know-self) artması

İlgi alanlarını tanımalarına yardımcı olması

Güçlü ve gelişim alanlarını keşfetmesi & güçlü alanlarına odaklanması

Öz farkındalıklarının (know-self) artması

İlgi alanlarını tanımalarına yardımcı olmasıStar Track modeli 4 bölümden oluşuyor:
Interest
Competency
Attitude
Future Trends

Interest

İlgi alanını derinlemesine keşfetmesini amaçlar.

Competency

YGA Programı 21.yy yetkinliklerini kendilerinde fark ettirmeyi ve geliştirmeyi amaçlar. Yıldızlar bahsedilen yetkinliklerde kendilerini değerlendirir.

Attitude

YGA uzmanları tarafından uzun yıllar boyunca saha deneyimleri sonucunda oluşturulan, yıldızların birbirlerini geliştirdikleri bir ortam için gerekli davranış göstergelerini içerir. Bu davranışları 50.000 başvuru arasından seçilen YGA Yönetim Kurulunca beş aşamalı mülakatla seçilen lider koçları gözlemler.

Future Trends

Geleceğin yetkinlikleri, geleceğin meslekleri, trendler, veli ve yıldız için önerilerden oluşan bir rapordur.

Global Impact Middle School Sertifikası
Programın her basamağını başarı ile tamamlayanlara sonraki basamağa geçmeseler de program katılım belgesi verilir. 2 yıllık bir sosyal inovasyon programı olan Global Impact Middle School’u başarıyla tamamlayan yıldızlar YGA Global Impact High School Program (YGA Lise Programı) başvuru sürecinin birinci basamağı olan YGA Zirvesine direk katılma hakkı kazanır ve ikinci basamağında gerçekleştireceği başvurusu referanslı olarak değerlendirilir.
Global Impact Middle School programını başarıyla tamamlayan yıldızlar diğer okul, eğitim ve program başvurularında kullanmak üzere özel referans mektubu alabilirler.
2020 - 2021 Program Ücretlerİ
YGA kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. 20 yıldır toplumsal
sorunlara teknolojik çözümler getiren projeler geliştiriyor.


YGA 3 yoldan kaynak yaratıyor:Sponsorluklar
Bireysel bağışlar
YGA projelerinden gelen YGA öz kaynağıYGA öz kaynağı ile toplumsal fayda yaratan projelerimizin sponsorlara daha az
bağımlı ve sürdürülebilir olmasını hedefliyoruz.


Darüşşafaka öğrencileri ve ihtiyaç bursu ile eğitim alan öğrenciler programdan
burslu olarak faydalanmaktadır.
Program

Discovery Hub

Kasım 2021 -
Ocak 2021

Açıklama

  10 haftalık online program YGA Hayal Ortakları ve mezunlarından öğretiler İlgi alanlarına göre sınıflar

  • Bilim & Teknoloji
  • Sanat & Tasarım
  • Spor & Liderlik
Ücret

2.000 ₺

Paket

2.000 ₺Discovery Hub programından seçilen yıldızlar sonraki programa devam ederler.
Program

Deep Dive

Nisan - Haziran
2021

Innovation
Camp

5 Gün - Temmuz
2021

Açıklama
 • 8 haftalık online program
 • 5 kişilik özel gruplar
 • Lider koçu ve ekibi ile kavramlar üzerine derinleşmek için online görüşmeler
 • 5 günlük sosyal inovasyon kampı
 • Birebir lider koçu mentorluğu
 • YGA’nın teknoloji temelli sosyal
  inovasyonlarını geliştirme
 • Hayal Ortakları seansları
 • Veliler için ailede birlikte başarma eğitimi
 • Star Track Raporu - 1 : Yıldızın 1
  sene içerisindeki ilgi alanları ve
  yetkinliklerinin gösterildiği, lider
  koçu ve uzman YGA mezununun
  yıldız hakkındaki kişisel
  yorumlarını içeren rapordur.
 • Birebir lider koçu mentorluğu
Ücret

1.500 ₺

6.500 ₺

Paket

8.000 ₺

Discovery Hub programından seçilen yıldızlar sonraki programa devam ederler.
Program

Impact Lab

Aralık 2021 -
Ocak 2022
2021

Seed Journey

4 Gün -
Temmuz 2022
2021

Açıklama
 • Sahada sorumluluk alma
 • Lider koçu mentorluğunda online görüşmeler
 • Kendi okullarında bilim
  seferberliği proje liderliği
 • Anadolu’da 4 günlük kırsal
  kamp deneyimi
 • İmkanı kısıtlı çocuklarla
  bilim seansı
 • Yurtdışında okuyan program
  mezunları ile birlikte seanslara
 • Star Track - 2 : Yıldızın 2 yıllık
  gelişimini gösteren, geleceğin
  yetkinlikleri ile ilgili kapsamlı bir
  araştırmanın da sunulacağı bir
  rapordur. Bu rapor ayrıca yıldızın
  ilgi alanları ve yetkinliklerini, lider
  koçu ve uzman YGA mezununun
  yıldız hakkındaki kişisel
  yorumlarını da içerir.
Ücret

2.200 ₺

6.800 ₺

Paket

9.000 ₺

Program ücretleri kredi kartı ile 6 takside kadar ödenebilir.


Program ücretleri programa seçilen yıldızlar açıklandıktan sonra kayıt
aşamasında alınmaktadır.
Program ücretleri kredi kartı ile 6 takside kadar ödenebilir.


Program ücretleri programa seçilen yıldızlar açıklandıktan sonra kayıt
aşamasında alınmaktadır.
Burslu Öğrenci Kontenjanı
Kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak YGA Global Impact Middle School programında ihtiyaç sahibi olan öğrencilerimiz için ayırdığımız burslu öğrenci kontenjanı bulunmaktadır.
Programda her 5 öğrenciden 1’i YGA tarafından verilen bursla programa katılmaktadır. Her yı,l destekçilerimiz ve bağışçılarımız sayesinde programda okuyan burslu çocuk sayısını arttırmaya ve daha çok çift kanatlı genç yetiştimek çalışıyoruz.
Okullarında aşağıdaki burslarlardan en az birini alan yıldızlarımız www.ygagims.com üzerinden program başvurusu sırasında burs başvurusunda bulunabilirler. Program burslu kontenjanına göre sizlere burs imkanı ile ilgili geri dönüş yapılacaktır.

1- İhtiyaç Bursu

2- Okul Öğretmen Bursu

Değerlendirme Kriterleri
Global Impact Middle School başvuru sürecinde yıldızlarımızdan kendilerine ileteceğimiz formu doldurmalarını bekliyoruz. Yıllar boyunca programdan en çok verim alan yıldızların ortak özelliğinin programa karşı ilgili ve katılmaya istekli olmaları olduğunu gözlemledik.
Bu sebeple başvuru formunda yıldızlarımızın programa karşı ilgilerini ve katılmaya istekliliklerini değerlendireceğiz. Programa karşı ilgili ve istekli olan ve başvuru formunda bunu açıklayan tüm yıldızlar Discovery Hub programına katılabilirler. Program boyunca Lider Koçları tarafından yakından gözlemlenen yıldızlar aktifliklerine, katılım oranlarına ve challenge’ları tamamlarken ne kadar özen gösterdiklerine göre değerlendirilirler.

Program Kitapçığı

Global Impact Middle School programını detaylı incelemek için program kitapçığını inceleyiniz.

Program Kitapçığı

Program Başvurusu

Global Impact Middle School programını detaylı incelemek için program kitapçığını inceleyiniz.

Program Kitapçığı

Son Başvuru Tarihi: 23 Eylül

Program Başlangıç Tarihi: 2 Kasım

Bir sorunuz olursa program koordinatörü ile iletişime geçebilirsiniz.

Gasia Çavuşyan
Global Impact Program Koordinatörü
[email protected] +90 536 923 43 33
SIKÇA SORULAN SORULAR