Uluslararası İş Birlikleri

YGA dünyanın en iyi üniversitelerine özgün bir sahada öğrenme deneyimi sunar.YGA sosyal inovasyon projeleriyle dünyanın önde gelen üniversiteleri ile
stratejik ortaklıklar kurar. Lisans/ Lisansüstü öğrencileri akademik programları kapsamında
YGA’nın sosyal inovasyon projelerinde çalışırlar.

Dersin formatı ve gereksinimlerine göre özel olarak tasarlanan programda öğrenciler 2 - 3 ay boyunca kendi kapüslerinden çalışırlar. Her hafta düzenli olarak YGA ekibi ile online görüşmeler gerçekleştirirler. Dönem sonunda YGA ofiste çalışmak üzere 1 - 3 hafta süreliğine İstanbul'a gelirler.YGA ofiste çalıştıkları süre boyunca, ilkokuldan üniversiteye, görme engelli, Suriyeli Mülteci ve devlet koruması altındaki YGA öğrencileriyle biraraya gelirler. YGA Hayal Ortakları ile Lider Gelişim Programı kapsamında biraraya gelerek onların tecrübelerinden beslenirler. Program sonunda çalışmalarını YGA Danışma Kurulu'na sunarlar.

Harvard Business School
2012 yılında Harvard Business School Field Immersion Program’ı için YGA’yı Global Partner’i olarak seçti. Program kapsamında, MBA öğrencileri ilköğretim öğrencileri için bir online öğrenme platformu geliştirdi. Bu platformu YGA’ya kaynak yaratan bir iş modeli ile hayata geçirdiler.
“İnovasyonun ihtiyaç duyduğu şey, kabiliyetlerin bilinmesinden ziyade hayata geçirilmesidir. Bu yüzden zorluklara meydan okumayı, geri bildirimlere açık olmayı ve krediyi kimin aldığının önemli olmadığı bir iklimi gerektirir. YGA, gençlere kabiliyetlerini eyleme dökme becerisi kazandırarak harika bir iş yapıyor. Daha iyi bir gelecek inşa etmek için bizlerin ihtiyaç duyduğu şey ise daha çok öğrencinin YGA programlarına katılması.”
Srikant Datar, Arthur Lowes Dickinson Professor of Business Administration,
Senior Associate Dean for University Affairs, Harvard Business School
University of California Berkeley Haas Business School
2016 yılında YGA, MBA öğrencilerinin Uluslararası İş Geliştirme (International Business Development - IBD) dersi kapsamında UC Berkeley Haas Business School ile stratejik ortaklık kurdu. 2017 yılında, Uluslararası İş Geliştirme dersini alan 5 MBA Öğrencisi ve dersin profesörü Kristiana Raube YGA’nın yakın gelecekte açmayı hedeflediği Bilim Merkezinin İş Modeli üzerinde çalışmıştır. Türkiye’de ilk olacak Bilim Merkezinin açılması için çalışmalar devam ediyor. 2018 yılında 4 MBA öğrencisinden oluşan başka bir ekip YGA Mezunlarının kurduğu bir girişim olan sesli tur rehberi uygulaması Piri üzerine çalıştılar. Piri’nin ilk Sanal Gerçeklik Turları için uluslararası pazarlama stratejisi geliştirdiler. Berkeley MBA öğrencileri her yıl Mayıs ayında üç hafta boyunca YGA ofisinde çalışmak üzere İstanbul'a geliyor.
“Bunun mükemmel bir proje olacağına inanıyoruz. YGA ekibi çok duyarlı ve kendini sosyal inovasyona adamış bir ekip. Süreç boyunca her konuda bizimle işbirliği yaptılar. Her şeyden önce, olağanüstü bir çalışma yapıyorlar ve öğrencilerimizin bu anlamlı projenin bir parçası olmaktan heyecan duyduklarını biliyoruz.”
Kristiana Raube, PhD, MPH, Executive Director of International Business Development
Bu program YGA & Berkeley arasında sürdürülebilir bir stratejik ortaklığa dönüştü. 2017 yılında Profesör Kristiana Raube, bütün dünyadaki MBA programlarının kullanabilmesi için YGA’yı bir vaka çalışması olarak kaleme aldı. Kurumların kültürlerinin inovasyon süreçlerindeki rolünü YGA’nın modeli ile ortaya koyan vaka çalışması “Kültür ve Yatırımın Geri Dönüşü” başlığıyla Nisan 2018'de Berkeley Case Market & Harvard Business Review ve Sage'de yayınlandı.
Brown Üniversitesi
2017 yılında YGA ve Brown Üniversitesi “Sosyal İnovasyon için Bilgisayar Bilimi” dersi kapsamında stratejik ortaklık gerçekleştirdi. Bilgisayar Bilimi öğrencilerinden oluşan 5 kişilik bir ekip Twin Bilim Kitleri üzerine çalıştı. TWIN, görme engelli öğremciler tarafından da erişilebilen online bir platform aracılığıyla 2020 yılına kadar 2 milyon çocuğa ulaşmayı hedefliyor. Brown Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Öğrencileri bir dönem boyunca aldıkları dersin saha çalışması olarak bu platformun İOS mobil uygulamasını geliştirdiler. Dönem sonunda, Brown Üniversitesi öğrencileri YGA Yaz Kampları’na katılmak için İstanbul’a geldiler. Görme engelli, Suriyeli mülteci ve devlet koruması altındaki ilköğretim öğrencileri ile biraraya geldiler, Twin Bilim seansları gerçekleştirdiler ve bilgisayar biliminin nasıl sosyal fayda için kullanılabileceğiyle ilgili öğrencilere ilham verdiler.

Öğrencimiz Ava Rosenbaum’un YGA’daki deneyimini anlattığı blog yazısını buradan okuyabilirsiniz.
“Öğrencilerimizin bu heyecan verici projelerde sizinle birlikte çalışması inanılmaz bir fırsattı. YGA & Brown stratejik ortaklığı tam bir başarı hikayesi. Desteğiniz için müteşekkiriz.”
Prasad Shankar, Deputy Provost for Global Engagement & Strategic Initiatives
Columbia Business School
2018 yılında YGA Pangea Advisors programı kapsamında Columbia Business School ile stratejik ortaklık kurdu. 5 MBA öğrencisinden oluşan bir ekip, YGA’nın görme engelliler için geliştirdiği akıllı baston WeWALK’un ürün geliştirmesi üzerinde çalıştılar. Dönem sonunda Columbia öğrencileri, 1 hafta boyunca İstanbul’a gelerek görme engellilerle ilgili bilgi toplamak, ihtiyaçları için yenilikçi çözümler geliştirmek ve uygulama için bir fizibilite analizi yapmak için görme engelli öğrencilerle birlikte çalıştılar.
“Bensizlik kavramını YGA ekibine tanıklık ederek öğrendik. YGA’da öğrendiğimiz pek çok şey içerisinde en değerlisiydi.”
Natalija Koreka, Columbia Business School
Münih Teknik Üniversitesi
YGA Münih Teknik Üniversitesi ile Dijital Teknoloji ve Yönetim Merkezi Girişimcilik Laboratuvarı dersi kapsamında stratejik bir ortaklık kurmuştur. Bu ortaklık kapsamında Lisansüstü öğrencilerinden oluşan ekip YGA’nın görme engelliler için geliştirdiği akıllı baston WeWALK’un uluslararası pazarlama stratejisi üzerinde çalışacaklar. Öğrenciler Batı Avrupa Ülkeleri için bir pazar araştırması yürütecek ve bu araştırmalarının sonucuna göre pazara giriş stratejisi geliştirecekler. Projelerinin YGA Danışma Kurulu'na sunmak üzere dönem sonunda İstanbul'a gelerek YGA Ofiste çalışacaklar.

Öğrencimiz Fabian Pelzl’in YGA’daki deneyimi hakkında yazdığı blog yazısını buradan okuyabilirsiniz.
“ Liderlik hakkında bir şeyler öğrenmek istediğimizde genellikle sadece batı dünyasına - çoğunlukla sınırlı bir kapsam dahilinde Amerika’ya dönüyoruz. Ancak Doğu’ya bakmaya değer! Ekibimle birlikte İstanbul’da proje ortağımız YGA’yı sadece projemizi sunmak için ziyaret etmedik. Aynı zamanda YGA’daki yüksek güven iklimi ve bensiz liderlik yaklaşımları hakkında çok şey öğrendik.”
Fabian Pelzl, Technical University of Munich

Stratejik Ortaklık Projelerine Katılan Öğrenciler

Dünya’nın en iyi üniversitelerine özgün bir sahada öğrenme deneyimi sunar.

Amol Borcar
Berkeley
Andrea Quadros
Harvard
Annie Porter
Berkeley
Chelsea Harris
Berkeley
Daniela Zuluaga Restrepo
Columbia
Estibaliz Ruiz Gutierrez
Columbia
Jeanne Godleski
Berkeley
Kate Mytty
MIT
Mariana Martinez
Berkeley
Michael Etzel
Harvard
Ava Rosenbaum
Brown
Clara Jiang
Berkeley
Daniel Mombiedro
Berkeley
Enrique San Martin Petit
Berkeley
Gökçe Yıldırım
Columbia
Joanne Lee
Berkeley
Maria Fe Bellido Dammert
Columbia
Monica Vinuales Abarca
Columbia
Ruban Hussain
Brown
Yuta Arai
Brown
Felicia Oon
Columbia
Natalija Koreka
Columbia