Kimler İçin?
 • Dünyadaki sorunların farkında olan, bu sorunların kök nedenlerini söyleme cesareti olan,
 • Bu sorunlar için tek başına değil ekibiyle birlikte teknoloji temelli inovasyonlar geliştirmek isteyen,
 • Bu inovasyonları hayata geçirirken, kendini geliştirmek isteyen, sadece kendini değil, ekibini geliştirmeye ve ekibiyle birlikte gelişmeye açık olan üniversite öğrencileri için tasarlanmıştır.
 • Programa başvuru yapabilmek için öğrencilerin Türkiye’de bir üniversiteye kayıtlı olması gereklidir.
YGA Zirvesi
YGA Zirvesi’ne her yıl 50.000 üzerinde lise ve üniversite öğrencisi başvurur. YGA Hayal Ortakları ve Mezunlar başvuru formlarını okuyup değerlendirerek 2.000 öğrenciyi YGA Zirvesi’ne davet ederler. Geri kalan bütün başvuran öğrenciler YGA Zirvesi’ni kendilerine verilen şifre ile online olarak izleyebilirler. YGA Zirvesi’nde YGA Hayal Ortakları, Mezunları ve Öğrencileri konuşmacı olurlar. YGA’da hayata geçen sosyal inovasyonlar, bu inovasyonların yeşerdiği yüksek güven iklimi ve sıradışı liderlik yolculuklarını paylaşarak ilham verirler. Katılan öğrenciler YGA’nın vizyonunu, kültürünü, hayata geçirdiği projeleri ve programları öğrenme fırsatı bulurlar.

Mülakatlar
Online başvurular değerlendirildikten sonra seçilen öğrenciler, daha derinlemesine bir tanışma için mülakata davet edilir. YGA, başvuran adayların akademik başarısını veya geçmiş tecrübesini değil, YGA değerlerini yaşama ve etrafındaki kişilere yaşatabilme potansiyelini dikkate alır.

TRIATHLON
 • YGA programına seçilen gönüllüler 1 yıllık Sosyal İnovasyon Programı’na dahil olurlar.
 • İlgi alanlarına göre seçtikleri proje üzerine ekibi ile birlikte bir dönem boyunca çalışırlar.
 • YGA’nın içinden çıkan WeWALK, Twin, Poi, Piri, TYT gibi girişimlerin ilk tohumu da gönüllülerin dahil olduğu bu programda atılmıştır.


Saha

YGA gönüllüleri, üzerine çalıştıkları projenin içgörüsünü almak üzere;

 • Dezavantajlı köy okullarında okuyan,
 • Devlet koruması altındaki,
 • Görme engelli,
 • Suriyeli mülteci öğrencilerle bilim seansları gerçekleştirirler.

Bu seanslarda, bilim ve teknolojiden uzak büyüyen çocukların bilime olan meraklarını arttırır, bilim setleri ile en son teknolojilerin çalışma mantığını öğreterek özgüvenlerini geliştirirler. Bilim Sahası ayda bir kez olmak üzere dönem boyunca üç kez hafta sonları, Türkiye’nin dezavantajlı bölgelerinde gerçekleştirilir.

MENTORLUK
YGA gönüllüleri projelerini geliştirirken Türkiye’nin önde gelen iş insanları, bilim insanları ve akademisyenlerinden mentorluk alırlar. Bir dönem boyunca ekibin üzerine çalıştığı proje ile eşleşen bir YGA Mezunundan birebir çalışırlar. Bu süreç içerisinde YGA Mezunu & Hayal Ortağı’na tanıklık ederken gelişirler.

Uluslararası İş Birlikleri
Dünyanın en saygın üniversiteleri ile yapılan stratejik ortaklık kapsamında uluslararası öğrencilerle birlikte çalışırlar.


STAJ DENEYİMİ
Startup Staj Deneyimi
YGA Gönüllüleri YGA Mezunlarının kurduğu sosyal etkisi yüksek start-uplarda girişimcilik tecrübesi kazanırlar.