YGA, 10 yıllık görme engelilerle çalışma deneyimini iki ana projeye dönüştürdü. Bu projeler görme engelilerin sosyal hayata tam katılımını sağlamayı amaçlar.
1
Hayal Ortağım 

YGA ve Turkcell iş birliğiyle geliştirilen Hayal Ortağım, Türkiye’deki 150 bin görme engellinin en güncel bilgiye erişmesini ve teknolojiyle onların hayatını kolaylaştırmayı sağlar.

Hayal Ortağım Projesi kapsamında, bugüne kadar 100 ilköğretim, 400 lise ve 100 üniversite öğrencisi, ayrıca 12 görme engelli danışma kurulu üyesi projeye destek vermiştir. 

IVR (8020), mobil uygulama ve web servisi olarak hizmet vermektedir. Hayal Ortağım görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için 3 alanda hizmet sağlar:

En Güncel İçerikler Hayal Ortağım ile görme engelliler, en güncel haberlere, köşe yazarlarının yazılarına, binlerce sesli kitaba, yüzlerce eğitime, günlük burç yorumlarına, popüler ve çok okunan dergilere, nerede olduğu bilgisine, istediği şehrin hava durumuna, en yakın eczane, hastane, restoran gibi bilgilere, döviz kurunu hatta takımına ait gol bilgilerine ücretsiz erişebiliyorlar.

Sinemada Sesli Betimleme Görme engelliler ekstra donanım, aparat veya hiçbir yazılıma gerek olmadan, sinemada Hayal Ortağım üzerinden filmlerin sesli betimlemelerini alabiliyorlar. Ses tanıma teknolojisiyle geliştirilen Hayal Ortağım Sinema sayesinde, görme engelliler vizyon vizyondaki filmleri herkesle aynı anda hiçbir görsel ayrıntıyı kaçırmadan takip edebiliyor.

Yol Arkadaşım YGA Mezunları tarafından Hayal Ortağım’a entegre edilen i-beacon teknolojisi sayesinde, görme engelliler alışveriş merkezinde sesli navigasyon alabiliyor, özgürce gezebiliyorlar.

Hayal Ortağım Turkcell reklam filmini buradan izleyebilirsiniz.

Hayal Ortağım’ın Aldığı Ödüller 

2014 yılında GSM sektörünün oscarı olarak gösterilen GSMA’de “Toplumsal ve Ekonomik Gelişme” kategorisinde dünya birinciliğine layık görüldü.

2016 yılında ise GSMA’de 2. kez dünya birinciliği kazanarak, aynı projeyle 2 kez ödül alan tek proje oldu.

Hayal Ortağım proje üyesi, YGA Mezunu görme engelli Duygu Kayaman, dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan MIT tarafından düzenlenen “Innovators Under 35” yarışmasında Hayal Ortağım ile Yılın Öncü Yenilikçisi seçildi.

Forbes Magazine tarafından ise “30 Under 30” ödülüne layık görüldü.

2
WeWALK

WeWALK, YGA ve Vestel mühendisleri tarafından görme engelliler için geliştirilen, devrimsel özellikler taşıyan dünyanın en akıllı bastonudur. Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda Türkiye rekoru kırarak prototip aşamasını tamamlayan WeWALK, YGA tarafından tasarlanmıştır ve Avrupa’nın en büyük fabrikalarından biri olan Vestel City’de üretiliyor.

WeWALK sadece bir ürün olmanın ötesinde dünyadaki tüm görme engellileri tek bir çatı altında toplayan, toplumda farkındalık yaratan ve erişilebilirliği, toplumsal kapsayıcılığı ve toplumsal hayata eşit ve tam katılımı teşvik eden sosyal bir platformdur.

WeWALK, alışılageldik beyaz bastonu yenilikçi ve akıllı bir hale getirerek görme engellilerin daha bağımsız ve güvenli bir şekilde hareket etmelerine imkan tanır, üç özelliği sayesinde ise herkesle eşit şekilde toplum hayatına katılmalarına katkıda bulunur.

1
Engel algılama
Göğüs hizası ve daha yukarıdaki
engelleri algılar.
2
Akıllı telefon bağlantısı
“WeWALK Bluetooth aracılığıyla akıllı telefona bağlandığında, WeWALK uygulaması aracılığıyla Google Maps ile navigasyon işlemlerini gerçekleştirmeyi mümkün kılar.
3
Açık platform
Dünya çapında tüm geliştiriciler, WeWALK’un SDK’sini kullanarak WeWALK için kendi uygulamalarını yazabilirler. Böylece WeWALK, Google Maps, Hayal Ortağım Kapalı Alan Navigasyonu, Uber, LYFT ve BlindSquare gibi yeni entegrasyonlarla yeni özellikler kazanabilir.

WeWALK’un Aldığı Ödüller

Forbes 500 şirketlerinin yarıştığı Edison Awards’ta altın ödülün sahibi oldu. Birleşmiş Milletler’de “Daha iyi bir yaşam için teknoloji” başlığı altında iki kez örnek proje olarak anlatıldı.

TİM İnovasyon Zirvesi’nde Yılın Sosyal İnovasyonu ödülünü aldı.