YGA, 2000 yılında Türkiye’de kurulan kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluştur.

Geleceğe umutla bakmamızı sağlayan çift kanatlı gençler yetiştirir. Bu gençler hem vicdan hem de donanım kanatlarını; insanlığa faydalı projeler üretirken geliştirirler. Geliştirdikleri inovasyonlarla, sosyal sorunlara köklü çözümler üretirler. İçinde yaşadıkları toplumun sorunlarına duyarlı YGA’lılar; bu sorunların çözümüne yönelik dünya çapında inovasyonlar geliştirirler. Sadece inovasyonları ile değil, bunları hayata geçirirken yarattıkları birlikte başarma kültürü ile de rol model olurlar.

YGA’ya her yıl 200 üniversiteden 50.000’in üzerinde üniversite öğrencisi başvurur. 5 aşamalı mülakatla seçilen 50 kişi; YGA Liderlik Programında üst düzey yönetici, akademisyen, sanatçı ve bilim insanlarından oluşan, aralarında Prof. Aziz Sancar, Prof. Doğan Cüceloğlu, Ahmet Bozer, Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı gibi isimlerin yer aldığı YGA Hayal Ortaklarından 1.000 saatin üzerinde eğitim alırlar. 

YGA Liderlik Programını üstün başarı ile tamamlayan YGA’lılar, Londra, New York, Boston ve Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilen YGA Liderlik Kampı’na katılma hakkı kazanırlar. Harvard, MIT, Stanford, Duke ve UC Berkeley gibi seçkin üniversitelerle global stratejik işbirlikleri geliştirirler. 

5.000 saatin üzerinde gönüllü çalışan YGA’lılar; görme engelliler, yetimler, yenilenebilir enerji konularında birlikte ürettikleri ve hayata geçirdikleri projelerle dünyada ilklere imza atarlar.YGA’yı tek sayfada özetleyen dokümanı buradan inceleyebilirsiniz.
 
 
 
 
Teknoloji dünyasının Oscar’ı olarak gösterilen GSMA’de ikinci kez dünya birinciliğine layık görülen Hayal Ortağım projesi görme engellilerin hayatında devrim yarattı. 

Hayal Ortağım 200.000 görme engellinin teknolojiye ve bilgiye erişimini sağlıyor.
 
 
Birleşmiş Milletler nezdinde dünyadaki en iyi örnekler arasında gösterilen Hayal Ortağım projesi Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde yapılan konferansta 150 ülke temsilcisine anlatıldı.
 
 
 
 
Hibrit Jeotermal Güneş Enerjisi Santrali” ve “ Yüzer Güneş Enerjisi Sistemi” projeleri yenilenebilir enerji alanında dünyada ilkler arasına girdi.
 
 
MIT Üniversitesi tarafından Yılın Öncü Yenilikçisi ödülüne layık görüldüler:
2 YGA lideri Cemil Cihan Özalevli ve görme engelli Duygu Kayaman.
 
 
 
 
YGA’lıların hayata geçirdiği yüzer güneş enerjisi santrali ve görme engellilerin hayatını kolaylaştıran Hayal Ortağım projesi Forbes dergisi tarafından dünyadaki ilk 30 İnovasyon arasında gösterildi.
 
 
YGA, yarattığı birlikte başarma iklimiyle
Great Place to Work” seçildi.
 
 
 
Basında YGA